Haber

Ukrayna’ya modern savaş uçağı yardımı konusunda belirsizlik devam ediyor

Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’ndeki toplantısında Kiev’e güçlü destek sözü verilmiş olsa da, Batı yapımı modern savaş uçaklarının temini konusu hala netlik kazanmış değil. Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde gerçekleştirilen görüşmede, Kiev’e yönelik askeri takviyelerin güçlü bir şekilde devam edeceğine dair açıklama yapıldı.

Ukrayna Savunma İrtibat Kümesi olarak bilinen toplantının açılışında konuşan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Ukrayna’daki özgürlük güçlerine desteğimiz güçlü olmaya devam ediyor ve bu destek doğrudur” dedi.

Austin, “Bugünkü temas grubu toplantısında üç temel konu üzerinde durulacak” diyen Austin, bunların hava savunması, mühimmat ve lojistik gibi diğer takviye unsurları olduğunu da sözlerine ekledi. 50 ülkeden temsilcilerin bir araya geldiği toplantıdan önceki gün Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Kiev ziyareti sırasında Batılı ülkelerden savaş uçakları ve uzun menzilli füzeler talep etmişti. Zelenskiy, bazı ülkelerin bu sütunları sağlama konusundaki “tereddütlerini” aşmak için NATO’nun devreye girmesini istedi.

Stoltenberg’den savaş uçağı mesajı

Rusya’nın Perşembe günü Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez Kiev’e yaptığı ziyaretin ardından Ramstein’daki toplantıya katılan Stoltenberg, yaptığı konuşmada müttefik ülke için “yeni destek platformlarının” gündeme getirilmesi gerektiğini ancak aynı zamanda mevcut silah ve mühimmat sevkiyatları devam edecek. gerektiğini söyledi.

“Bu artık bir yıpratma savaşı ve yıpratma savaşı bir lojistik savaşa dönüşüyor” diyen Stoltenberg, “Belki biraz daha sıkıcı ama lojistik son derece önemli.”

Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’ya Batı yapımı savaş uçağı tedariki konusundaki müzakereleri sürdürmesini istediğini de söyledi.

NATO üyeleri şimdiye kadar Mig-29 veya Su-27 gibi Sovyet dönemi uçaklarını hava gücü olarak Ukrayna’ya gönderdiler. Kiev yönetiminin talebi ise Amerikan yapımı F-16 tarzı modern savaş uçakları.

Ancak Ukrayna’ya modern hava savunma füzeleri sağlandı. Kiev, hafta başında Amerikan Patriot hava savunma sistemlerinin ilk sevkiyatını aldığını duyurdu. Tankların onarımına ilişkin üçlü anlaşma

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya, Ukrayna ve Polonya’nın Rus ordusuna karşı kullanılan Leopard tanklarının tamiri için bir merkez kurulması konusunda anlaşma imzaladığını duyurdu. Pistorius, gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle bir onarım merkezinin nasıl finanse edileceği konusunda tüm tarafların mutabakata vardığını, Mayıs ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanan merkezin yıllık 150-200 milyon avroya mal olacağını söyledi.

Moskova, Ramstein toplantısına tepkili

Moskova’da tepkilere yol açan Ramstein görüşmesine ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu görüşmelerin Batılı müttefiklerin “çatışmaya doğrudan müdahil olduğu ve askeri harekat planlamasına katıldığı”nın teyit edildiği belirtildi. operasyonlar”.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Stoltenberg’in dünkü Kiev ziyaretini eleştirdi. Interfax’a göre Peskov, “NATO, Ukrayna’yı içine çekme ve ittifaka dahil etme politikasını açıkça sürdürüyor” dedi. Stoltenberg’in ziyaretinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini meşrulaştırdığını savunan Peskov, “Bütün bunlar, biraz düşünen herkese, Cumhurbaşkanı’nın bu operasyonu başlatma kararının doğruluğunu bir kez daha gösteriyor.” Stoltenberg ziyareti sırasında “Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır” mesajını verdi.

Ziyarette Ukrayna’nın NATO üyeliğine ilişkin sorulan Stoltenberg, bunun şimdilik bir öncelik olmadığını belirterek, “Bütün NATO müttefikleri Ukrayna’nın üyeliği konusunda hemfikir. Ancak şu anda asıl odak noktası Ukrayna’nın egemenliği.” Rusya, komşu Ukrayna’nın olası NATO üyeliğini ulusal güvenliği için bir tehdit olarak görüyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Reznikov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ramstein’daki görüşmeyi “verimli” olarak nitelendirdi.

AFP, dpa/ GY, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu