Ekonomi

Türkiye’de Tasarruf Sahipliği Oranı Arttı

ING Türkiye’nin gerçekleştirdiği Türkiye Tasarruf Trendleri Araştırması’nın 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre, tasarruf sahipliği oranı ilk çeyrekte yüzde 19’dan yüzde 25,3’e yükseldi. Böylece araştırmanın başladığı 2011 yılından bu yana en yüksek tasarruf oranına ulaşıldı.

ING Türkiye’nin kentsel yerleşimlerde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini takip etmek amacıyla 2011 yılından bu yana IPSOS işbirliğiyle yürüttüğü Türkiye Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre, tasarruf sahipliği yüzde 2023 artacak 2023’ün ikinci çeyreğinde 6 puan. Yüzde 25,3 arttı. Böylece araştırmanın başladığı 2011 yılından bu yana en yüksek tasarruf oranına ulaşıldı.

Tasarruf sahipliği erkeklerde kadınlara göre daha fazla arttı

Bu çeyrekte tasarruf davranışları hem erkeklerde hem de kadınlarda artış gösterdi ancak erkeklerin tasarruf oranındaki artış daha fazla oldu. Kadınlarda tasarruf sahibi olma oranı 3 puan artarak yüzde 17,6’ya yükselirken, erkeklerde tasarruf sahibi olma oranı 9 puan artarak yüzde 33’e yükseldi. Çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği bu yılın ikinci çeyreğinde 5 puan artarak yüzde 21’e ulaşırken, çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği oranı bir önceki çeyreğe göre 9 puan artışla yüzde 33’e ulaştı. Tasarruf sahibi olanların tasarruf nedenleri arasında önceki çeyrekte olduğu gibi yüzde 54 ile “geleceğe yatırım yapmak” ilk sırada yer alırken, “çocuklarım için” nedeni 2 puan artarak yüzde 23’e yükseldi.

Düzenli tasarruf yapanların oranı son çeyrekle aynı seviyede

Araştırmaya göre sistematik olarak tasarruf yapan tasarruf sahiplerinin oranı bu çeyrekte bir puan artarak yüzde 70’e ulaştı. Tasarrufu olmayanlarda yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı bu çeyrekte 5,6 puan artarak yüzde 42’ye yükseldi.

Tasarruf aracı tercihlerinde hisse senedinin payı arttı

Tasarruf sahibi olanların tasarruf aracı tercihlerine bakıldığında, ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre 3 puan azalarak yüzde 22 ile yastık altı altın ve nakit ilk sırada yer alırken, onu yüzde 19 ile sistem içi altın takip etti. ve vadeli döviz hesaplarının payı yüzde 14’tür. Hisse senedi tercih oranı 4 puan artarak yüzde 9’a yükseldi. Bireysel emeklilik fonlarında tercih oranı yüzde 12 olurken, TL vadeli hesaplarda bu oran yüzde 9 oldu. – İSTANBUL

savsat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu