Haber

Papua Yeni Gine Başbakanı Marape: “Küresel güç oyunlarının kurbanlarıyız”

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape, Pasifik ada uluslarının “küresel güç oyunlarının kurbanı” olduğunu söyledi.

ANI News’in haberine göre Marape, Hint-Pasifik Adalar İşbirliği (FIPIC) Zirvesi kapsamında Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi.

Hindistan’ın ada ülkelerine verdiği destek için Modi’ye teşekkür eden Marape, dünyada süregelen küresel güç mücadelelerinden en çok Pasifik ülkelerinin zarar gördüğünü belirterek, “Küresel güç oyunlarının kurbanlarıyız” dedi. ifadesini kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ortaya çıkan enflasyondan ekonomilerinin etkilendiğini kaydeden Marape, “Jeopolitik oyunlardaki güç mücadeleleri sonucunda zarar görüyoruz.” dedi.

Hindistan’ın küresel bazda büyük hesaplarda ada ülkelerinin sesi olabileceğini ifade eden Marape, “Hepimiz aynı tarihi paylaşıyoruz, sömürgeleştirilmiş bir tarihimiz var.” söz konusu.

Modi, “Hindistan zor zamanlarda dostlarının yanında olmaktan mutluluk duyar” diyerek, ülkesinin Kovid-19 salgını sırasında Pasifik adalarına yaptığı yardımı da hatırlattı.

Tedarik zincirindeki aksamalara değinen Modi, “Bugün akaryakıt, gıda, gübre ve ilaç tedarik zincirinde aksamalar görüyoruz. Güvendiklerimiz ihtiyaç anında yanımızda olmadılar.” söz konusu.

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile birlikte 18 Pasifik ülkesinin cumhurbaşkanlarının katılacağı ABD-Pasifik Zirvesi’ne katılacak.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinde temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limiti müzakereleri nedeniyle Avustralya ve Papua Yeni Gine ziyaretlerini iptal etti.

haberdemirkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu