Yaşam

Nazi işgalinden 2002 İstanbul’una dokunaklı bir hikaye: Küçük Antikacı

ensonhaber.com

Avusturyalı bir genç olan Wolf, Hitler ve ordusu Linz’e girdikten sonra ailesini geçindirmek için küçük bir antika dükkanında çalışmaya başlar. Antika dükkânının sahibi Yahudi Enos’un Wolf’un geleceğini yeniden şekillendirecek büyük sırrı ortaya çıktığında artık bu hikayede hiçbir şey kimse için eskisi gibi olmayacaktır. Kılıç Aslantürk’ün kaleme aldığı Küçük Antikacı, doyumsuz bir okuma sunuyor.

Yazar Kılıç Arslantürk’ün ikinci romanı Küçük Antikacı 1938’de Avusturya’nın Nazi işgali altındaki Linz kentinde başlar. Wolf’un 16 yaşında zor durumdaki ailesini desteklemek için çalışmaya başladığı küçük antika dükkanının sahibi yaşlı Yahudi Enos’a olan hayranlığı onu antikaların ilham verici hikayelerine götürür.

Utançla tarihe kazınan zulümlerin gölgesinde, insani bedeller, karanlık ve aydınlık üzerine düşünmeye davet eden bu öykü, İstanbul’da son buluyor.

insan varlığı

Kılıç Arslantürk’ü hikâye anlatmaya iten; İnsanın varlığı boyunca devam eden zenginlik, güç ve şöhretten beslenen bencil karanlığın ve adaleti, paylaşmayı ve insani bedelleri yücelten aydınlanmanın çabasında ışığa karşı tavır alma arzusudur.

İlk romanı Acıyan Yerini Bul, iş hayatında başarılı olmak adına berbatlığı ve başarısız görünmek yerine güzelliği seçmenin ortasında kalan beyaz yakalı bir İstanbullu’yu anlatır ve bu temayı güçlü bir şekilde sunar.

Sayfa: 248

karanlık ve aydınlık

İkinci romanı Küçük Antikacı, 1938’de Nazi işgali altındaki Linz’de yaşayan 16 yaşına girmek üzere olan Avusturyalı bir genç olan Wolf’un küçük bir antika dükkanının sahibi olan yaşlı Yahudi Enos ile kurduğu bağ üzerinden anlatılıyor. ve antikaların ilham verici hikayeleri. ve ışığın yansımasını davet eder.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu