Haber

Muş’un 7 köyündeki kullanılmayan okul binaları yaşam merkezine dönüştürüldü

Milli Eğitim ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında Muş’ta merkezde ve ilçelere bağlı 7 köyde bulunan kullanılmayan okul binaları köy yaşam merkezine dönüştürüldü.

Merkeze bağlı Ağaçlık köyünde açılan merkezde incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, gazetecilere verdiği demeçte, kadınların bir kısmının okuma-yazma ve Kuran kurslarına, bir kısmının da dikiş ve nakış kursuna gittiğini söyledi. dersler.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda başka kurslar da açabileceklerini belirten Kıvanç, “Vatandaşlarımızın gelip vakit geçirip dinlenebilecekleri bir ortam oluşturduk. Daha önceki yıllarda kapatılan 7 köy okulunu restore ederek, atıl durumdaydı.Köyde yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.Ayrıca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde el sanatları kursları açıldı.Vatandaşlarımız hangi alanda eğitim almak istiyorsa kurslar açılacaktır.” dedi.

Merkezlerde aile içi şiddet, öfke kontrolü ve diğer konularda da bilgi verildiğini anlatan Kıvanç, şunları kaydetti:

“Asıl amaç köylere hizmet. Köylerde yaşayan vatandaşlarımıza hizmeti ulaştırmak. Daha önce 10 öğrencili okullar açabiliyorduk ama Bakanlığımızın çalışmalarıyla öğrenci sayısına bakılmaksızın okullar açık tutuluyor. Eğitimde fırsat eşitliğini yakalayacağımız devrim niteliğinde bir çalışmadır.Artık hiçbir köyde okullarımız kapatılmayacaktır.Her zaman açık olacak ve vatandaşlarımıza istedikleri düzeyde ve alanlarda hizmet verilecektir. ihtiyaçları var.”

Merkezdeki dikiş nakış kursuna katılan 5 çocuk annesi 44 yaşındaki Zübeyde Seven, ilk kez böyle bir kursa katılma fırsatı bulduğunu belirterek, “Köyümüzde yaşam merkezi yeni açıldı. Devletimize bu imkânı sağladığı için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu