Haber

Yapımı 99 yıl süren tarihi saray: ‘İshak Paşa Sarayı’

Yapımı 99 yıl süren tarihi saray: ‘İshak Paşa Sarayı’

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Osmanlı İmparatorluğu’nun doğusundaki en değerli eserlerinin ortasında yer alan İshak Paşa Sarayı, eşsiz mimari yapısıyla 235 yıldır hem turist çekiyor hem de tarihe ışık tutuyor.

Osmanlı Devleti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki en önemli eserlerinden biri olan ve sarp kayalıklar arasındaki bir tepede yer alan İshak Paşa Sarayı, kartal yuvası görünümü ve 116 odasıyla Anadolu’nun nadide eserlerinin ortasında yer alıyor. Harem, hamam, zindan ve camiden oluşan İshak Paşa Sarayı’nda kullanılan ısıtma sistemi Anadolu’daki ilk örneklerden biridir. Saray, kabartma ve süslemeleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini taşır. Yaz kış yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu tarihi saray, UNESCO Dünya Mirası Kesikli Listesi’nde yer almaktadır.

Tarihi İshak Paşa Sarayı’nı görmek için Antalya’dan gelen Volkan Bişirici, gezerken tarihi hissettiğini belirterek, “Ağrı’da doğdum, yıllardır Antalya’da yaşıyorum ama İshak’ı görmedim. Daha önce Paşa Köşkü’nü gelip görmek istediğim için buraya geldim. “Buraya geldim. Buna değdi. Herkesi bu güzel eseri görmeye davet ediyorum.” sözlerine yer verdi.

bozcaadahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu