Haber

Netanyahu, İsrail demokrasisinin tehlikede olduğunu yazan ABD gazetesine tepki gösterdi

İsrail’de hükümeti kurarak yeni başbakan olması beklenen Benjamin Netanyahu, ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times’ın (NYT) kendisini ve kuracağı hükümeti eleştiren haberine tepki gösterdi.

Netanyahu, NYT’nin 17 Aralık’ta “Yahudi devletinde demokrasi ideali tehlikede” başlığıyla yayınladığı haberin ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

İsrailli politikacı, “New York Times, Holokost’u yıllarca arka sayfalarına gömdükten ve ön sayfalarında İsrail’i şeytanlaştırdıktan sonra, şimdi utanç verici bir şekilde İsrail’in yeni seçilen hükümetini baltalamaya davet ediyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in “Orta Doğu’daki tek demokratik devlet” olduğunu iddia eden Netanyahu, NYT’nin “ABD’nin en iyi müttefiki İsrail’i gayri meşrulaştırmaya çalıştığını” iddia etti.

İsrail, siyasi tarihindeki en sağcı hükümete sahip olmaya hazırlanıyor

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalı içinde olan İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimde, eski başbakan ve muhalefet lideri Benjamin Netanyahu liderliğindeki sağcı partiler 64 milletvekili göndererek açık ara zafer kazandı. 120 sandalyeli Parlamento’ya milletvekilleri.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 13 Kasım’da Netanyahu’ya hükümeti kurma görevi verdi. Yasal süreye göre Netanyahu’nun en geç 21 Aralık’a kadar hükümeti kurması gerekiyor.

Yeni hükümetin İsrail siyasi tarihindeki “en sağcı” hükümet olması bekleniyor.

Netanyahu liderliğindeki sağcı blok, çok dindar Yahudi partileri Shas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı politikalarıyla tanınan Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.

Bu partilerin yeni hükümette değerli mevkiler işgal edecek olması sadece Filistinlileri değil, başta ABD yönetimi olmak üzere İsrail’in Batılı müttefiklerini de endişelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu