Yaşam

Meral Akşaner’in sözleri noterlerin tepkisini çekti: İtibarımıza zarar vermeyin

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Milletin ortak menfaati için iyi niyetlerle oturduğumuz 6’lı masa artık aday adaylarının tartışıldığı ortak akıl platformu olmaktan çıktı. Artık noter masasına dönüştü. tek bir adayın onayı için çalışır.” dan tepki geldi. açıklamada,

Sadece tasdik makamına indirgenen ve halka arz edilen noterlikler hakkında yapılan açıklamalar, noterlerin faaliyetlerini yürütürken önlerine gelen her işlemi onaylamakla kalmayıp aynı zamanda kamu düzenine ve mevzuata uygunluğu kontrol edilerek süreçlerin yasal güvence altına alınması.

ifadeler yer aldı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, bazı mecralarda noterler ve noterlik kamu kurumları hakkında mesleğin prestijini zedeleyecek açıklama ve haberlerin yer aldığı belirtildi.

Söz konusu haberlerle birlikte noterler hakkında ‘tasdik makamı’ ibarelerine de yer verilmiş, noterler ve resmi mührü devlet tarafından verilen noterler hakkında olumsuz algı oluşturabilecek ifadelerin kullanıldığı vurgulanmıştır. 1512 sayılı Noterlik Kanununun birinci maddesi hizmet olarak bildirilmiştir.

“Noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarı zedelenmiştir”

Açıklamada, noterlerin hukuki güvenliğin sağlanması ve ihtilafların önlenmesine yönelik süreçlerin belgelenmesi ve kanunların verdiği diğer görevlerin yerine getirilmesine dikkat çekildi.

Öte yandan, sadece tasdik kuruluşuna indirgenen ve umuma arz edilen noterlikler hakkında yapılan beyanlar, noterlerin faaliyetlerini yürütürken önlerine gelen her işlemi onaylamakla yükümlü oldukları görevleriyle örtüşmemektedir. aynı zamanda kamu sistemine ve mevzuata uygunluğunu kontrol ederek süreçlere yasal güvenceler sağlamak. Noterlik mesleği ve Türkiye Noterler Birliği siyasetin dışında kalan ve bundan sonra da faaliyetlerini bu yönde sürdürecek bir kurumdur. Basına yansıyan, noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarını zedeleyen haberlerden kurumsal olarak duyduğumuz rahatsızlığı saygıyla duyururuz.

Gözden kaçırma Meral Akşener’in 6’lı masayı devirmesi dünya basınının da gündemine oturdu. Haberin Detayları

haberhamamozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu