Haber

Azerbaycan, İran’ın büyükelçiliğin güvenliği için gerekli önlemleri almadığını bildirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Tahran’daki büyükelçiliğe düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak İran’ın “diplomatik misyonun güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almadığını” ve daha önce yaptığı çağrılara “gerekli hassasiyeti göstermediğini” bildirdi. Azerbaycan bu yönde.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik saldırının şiddetle kınandığı belirtilerek, “İran, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüğü gereğince büyükelçilik ve personelinin güvenliğini sağlamak zorunda kaldı.” söylendi.

İran’daki Azerbaycan diplomatik misyonuna daha önce de tehditler yöneltildiği hatırlatılan açıklamada, “İran’da bu tür durumların önlenmesi ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğinin sağlanmasına yönelik tedbirler sürekli gündemde olmuştur. Maalesef son kanlı terör saldırısı, Bu yöndeki ivedi çağrılarımıza gerekli hassasiyeti göstermemenin ciddi sonuçları vardır.İran’da son dönemde artan Azerbaycan’a yönelik harekatın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz.” ifadeler kullanılmıştır.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

İran’daki terör saldırısının faillerinin ve bu kanlı eylemin emrini verenlerin bir an önce tespit edilerek en ağır şekilde cezalandırılmasını şiddetle talep ediyoruz.

Azerbaycan tarafı, failleri tespit etmek ve makul bir şekilde cezalandırmak için ilgili uluslararası mekanizmaların sağladığı tüm araçları kullanacaktır.

Terör saldırısı sonucunda ortaya çıkan durum nedeniyle, büyükelçilik çalışanları ve ailelerinin tahliyesi için gerekli tedbirlerin alınması planlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu